W pobliżu

Bazylika pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych zbudowana na bagnie, prawdopodobnie na dębowych balach; zgodnie z kanonami sztuki gotyckiej, powstała w latach 1357-1389. Jest drugą co do wielkości świątynią na Warmii i tylko nieznacznie ustępuje rozmiarami katedrze fromborskiej. Na jubileusz 600-lecia 19 maja 1989 roku Jan Paweł II podniósł kolegiatę dobromiejsą do godności Bazyliki Mniejszej. Jest ona częścią dawnego gotyckiego zespołu kolegiackiego. Ołtarz główny powstał w latach 1743-1748 z fundacji biskupa Adama Stanisława Grabowskiego. Zdobią go monumentalne rzeźby męczenników Wojciecha i Stanisława, dzieło Krzysztofa Perwangera. Godny podziwu jest przedewszystkim jeden ze znajdujących się w nim ołtarzy zwany "Tryptykiem Mariackim" z ukrytymi w nim relikwiami św. Innocentego z ok. 1430. Bazylikę zdobi późnogotycki tryptyk św. Anny z ok. 1500 z rzeźbioną grupą św. Anny Samotrzeć, ołtarz św. Sebastina z 1642 obecnie czczony jako ołtarz Madonny Dobromiejskiej, ołtarz Trójcy Świętej z końca XVII w. z wybitną późnogotycką rzeźbą Tron Łaski z początku XVI w. Niewątpliwą atrakcją dla turystów są organy. Posiadają one 49 głosów i 3522 piszczałki. W sezonie letnim organizowane są koncerty. Biblioteka kapitulna pełni obecnie funkcję muzeum i jest udostępniona zwiedzającym. Można w nim zobaczyć pozostałości dawnego wyposażenia kolegiaty. Bogaty skarbiec i księgozbiór uległ rozproszeniu po ostatniej wojnie. Biblioteka została wywieziona w czasie wojen ze Szwedami.    


Średniowieczna baszta obronna zwana "Bocianią". Jest jedyną dobrze zachowaną pozostałością po dawnych murach obronnych. Przebudowana w latach 1970-1973. Jej nazwa pochodzi od gnieżdżących się na jej szczycie bocianów. Obecnie jest w niej muzeum historii Dobrego Miasta. Znajdują się tu dawne mapy biskupstwa warmińskiego, plany miasta, fotografie i fotokopie zabytkowych obiektów i starych dokumentów. W lecie organizowane są tu wystawy malarstwa, grafiki i tkaniny artystycznej.

 

 


Skansen Miejski - zabytkowe kamienice dobromiejskie. Na Skansen Miejski składa się odrestaurowany kompleks kamienic. Pełnią one funkcje wystawienniczo-muzealne. Odwiedzający mogą przenieść się w czasie i zapoznać z warunkami w jakich żyli nasi przodkowie. Odtworzone w nich zostały dawne zakłady rzemieślnicze. Znajduje się tu pracownia fotograficzna, krawiecka, szewsko-rymarska, zakład fryzjerski oraz dom piekarza z częścią mieszkalną.


Pałac Biskupów Warmińskich w Smolajnach. Letnia siedziba biskupa Ignacego Krasickiego. Warto odwiedzić ten urokliwy zakątek i przekonać się dlaczego "Książe poetów" Ignacy Krasicki upodobał sobie to wyjątkowe miejsce. Pałac położony jest około 1,5 km na zachód od wsi Smolajny, 6 km na północ od Dobrego Miasta.

 


 

Olsztyn to miasto położone w sercu Warmii i Mazur, nad rzeką łyną, które ma już 650 lat. Na jego terenie znajdują się jeziora z dostępem do plaż oraz rozległe lasy umożliwiające aktywny wypoczynek. Zabytki Olsztyna świadczą o burzliwej historii miasta. Wśród nich znajduje się Zamek kapituły Warmińskiej oraz Stary Ratusz. Innym ciekawym miejscem jest Olsztyńskie Planetarium Astrologiczne oraz Muzeum Warmii i Mazur. Olsztyn jest promotorem kampanii "Mazury Cud Natury" Obecnie jest najważniejszym w regionie ośrodkiem kulturalnym z filharmonią, teatrem i teatrem lalek.


 

Frombork to niewielkie miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Miejsce malownicze i dzięki licznym pamiątkom przeszłości pelne tajemniczego uroku. Od końca XII stulecia siedziba katedry ikapitułu warmińskiej. Przyciąga unikalną architekturą zespołu katedralnego, bogatą historią i zagadkami kosmosu związanych z postacią Mikołaja Kopernika. Warto odwiedzić Katedrę i miejsce pochówku Mikołaja Kopernika, w których rozbrzmiewają XVI-wieczne organy. Godnymi polecenia są również rejsy po Zalewie Wiślanym.Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij