Kalendarium

KALENDARZ MIEJSKI

Opis: Wystawa.jpgWraz z początkiem maja Dobre Miasto staje się rajem dla miłośników psów. Miasto to jest bowiem już od wielu lat gospodarzem Krajowej Wystawy Psów Rasowych, na którą przyjeżdżają wystawcy nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy – chociażby z krajów tak egzotycznych, jak Tajlandia. Z roku na rok przyciąga ona coraz więcej amatorów czworonożnych pupili – zarówno właścicieli, jak i widzów chcących popatrzeć na te sympatyczne zwierzęta. Imprezę tę uświetnia obecność wielu przepięknych ras psów – od najmniejszych jamników po majestatyczne owczarki niemieckie i labradory. W 2014 roku odbyła się XVII edycja wystawy.

 

Opis: Folklor.jpgW czerwcu z inicjatywy Związku Ukraińców w Polsce odbywają się w Dobrym Mieście Spotkania z Folklorem Ukraińskim. Dobromiejskie  Centrum Kultury gości wielu artystów, powiązanych poprzez swój sztukę z ukraińską tradycją. Dotychczas podczas Spotkań zaprezentowały się takie zespoły, jak olsztyński „Berkut”, „Bilyj Bereg” z Górowa Iławieckiego czy bartoszycka „Lisova Pisna”. Nie mogłoby także zabraknąć ukraińskich gości, chociażby takich, jak chór „Veselka” z Kostopola. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do zapoznania się z folklorem naszych wschodnich sąsiadów.

 

Opis: Dżez.jpgNa przełomie czerwca i lipca odbywa się w Dobrym mieście impreza muzyczno-kabaratowa zwana Jazzteaval. Jej siedzibą jest dobromiejskie Centrum Kultuy. Organizatorzy podkreślają, że zaspokaja pragnienie zarówno dobrej sztuki, jak i napicia się – stąd człon „tea” w nazwie. Festiwal ten uświetniły już takie gwiazdy, jak: Piotr Bukartyk z zespołem, Czesław Śpiewa, Tymon Tymański czy Grupa MoCarta. Cieszy się on zainteresowaniem coraz większej liczby gości, a także ogólnopolskich mediów.

 

 

Opis: Jarmark.jpgDobre Miasto to ostoja rękodzieła. W sierpniu odbywają się dwie duże rękodzielnicze imprezy – „Letni jarmark rękodzieła” oraz „Jarmark rzeczy ładnych”, zrzeszające miłośników wyrobów artystycznych. Odbywają się one w Parku Przyjaciół Kultury – może w nich wziąć udział każdy, kto ma ochotę pokazać innym dzieła, które własnoręcznie wyrabia. Jarmarki te z roku na rok stają się w regionie coraz bardziej popularne.

 

 

Opis: Dożynki.jpgWrzesień nieodłącznie kojarzy się ze świętem plonów, dlatego co roku w Dobrym Mieście obchodzone są gminne dożynki zwane „Świętem chleba”. Inauguruje je msza święta w Kościele Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych, następnie w Parku Przyjaciół Kultury następuje uroczysta ceremonia, uświetniona występami dobromiejskich i okolicznych zespołów. Podczas dożynek następują rozstrzygnięcia konkursów na najlepszy: chleb, smalec, ogórki kiszone, miód, wieniec dożynkowy, nalewkę i ciasto z jabłkami.

 

 

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij